The prep work before you open up shop is more time-consuming. You need merchandise to sell, photos and descriptions to post, a name for your shop and a business plan to help you succeed. Once that’s done, you’ll still need to find customers. Depending on what you’re selling, that could take weeks, which is why you should expect the overall time for this gig to be slow.
My belief is that you should focus on buying value on the things you enjoy, and you should focus on making big wins to reduce your expenses on non-essentials and things which don’t bring you joy. For example, in our family eating out is a treat.  We save a lot of money by not dining very often.  But, when we do dine out we focus our efforts on nights where kids eat free.  Not only do we save money this way, but if my son decides that tonight’s dinner choice is not high on his list of priorities, we didn’t waste money on a meal.  This takes the financial tension out of any wasted food and allows my wife and I to enjoy the meal more.
Find a profitable niche: We’ve talked about this a lot. But, where are you most comfortable. What niche do your skills, values, and interests intersect? Do you have 10 years of experience as a technical writer? Do you have long-standing PR relationships that’ll be invaluable in helping startups launch a successful crowdfunding campaign? Determine what makes your value unique, and lean heavily on showcasing that strength to your potential clients.
What It Is: Create virtual displays of art and graphics by assembling images, typographies, and motion graphics for published, printed, or digital media. This may include drafting logos, packaging, labels, and advertisements for brands. Top candidates will have skills in creativity, typography, software, web design, Adobe Photoshop, technology, and more.

Save money on food. I recently joined $5 Meal Plan in order to help me eat at home more and cut my food spending. It’s only $5 a month and you get meal plans sent straight to you along with the exact shopping list you need in order to create the meals. Each meal costs around $2 per person or less. This allows you to save time because you won’t have to meal plan anymore, and it will save you money as well!
×