Robert said he did an average of 4-6 of these gigs per year for a while depending on his schedule and the work involved. The best part is, he charged a flat rate that usually worked out to around $100 per hour. And remember, this was pay he was earning to advise people on the best ways to use social media tools like Facebook and Pinterest to grow their brands.
What It Pays: Though it's completely subjective to the company, you'll likely be paid per post or hourly. Factors that could increase or decrease the pay scale include word count, research, interviewing an expert, and more. Many freelancers are full-time, but if you're looking for a side-hustle to make some weekend money, this is a great option too. According to Pay Scale, the average salary for a freelance writer is about $24/hr.
Tenants sounds good, but can be a toxic problem as I recall before of one studying Religion and Ministry somewhere and claimed to be clean and laid back, but came to light by another tenant he stayed with to have a bad temper, bad attitude and never clean up his own dishes and have his stuff scattered in living room without first discussing with his roommate and always asked other roomie for rides and money as a moocher and would get pushy if his roomie refused as unable to at times.

Go undercover to local stores, look around, take notes and sneaky pictures of stuff doing nothing, fill in the questionnaire afterwards and get your cash. You can get mystery shopping assignments via Mobee app (typically the payments are not that big, yet the tasks you need to do are simple too) or get an account with Marketforce – a more established website where you’ll need to carefully fill in an application form and pass a review process. The potential earning are much bigger.
Save money on food. I recently joined $5 Meal Plan in order to help me eat at home more and cut my food spending. It’s only $5 a month and you get meal plans sent straight to you along with the exact shopping list you need in order to create the meals. Each meal costs around $2 per person or less. This allows you to save time because you won’t have to meal plan anymore, and it will save you money as well!
×